UPDATE: Potrivit informării de la ora 13.00, în care se prezintă situația infectării cu coronavirus defalcată pe județe a mai fost confirmată o persoană cu COVID-19. Astfel, numărul teleormănenilor bolnavi de noul virus a ajuns la 16.
Odată cu restricționarea comunicării de la nivel local, am încercat să ținem pasul cu cifra persoanelor confirmate cu COVID-19 din județ. Se pare că, am pierdut pe undeva numărătoarea, deoarece, potrivit colegilor de la Casa Jurnalistului, până aseară, 1 aprilie 2020, la ora 18.00, Teleormanul era înregistrat pe harta țării privind statistica infectaților cu coronavirus, cu 15 persoane.
Din informațiile noastre, ultima confirmare a venit ieri pentru o asistentă din localitatea Drăgănești Vlașca, care lucrează la Institutul ”Matei Balș” și care a fost testată la locul de muncă, iar acum este internată în unitatea sanitară unde își desfășoară activitatea. Așadar, ar fi fost al 11-lea caz, însă, în această dimineață toate calculele au fost date peste cap de situația prezentată de Casa Jurnalistului.
Informația că din Teleorman sunt 15 persoane infectate cu COVID a fost confirmată de autoritățile județene.
Mai trebuie precizat faptul că ieri, 1 aprilie au fost prelevate alte opt probe pentru care se așteaptă rezultatele.
Am mai aflat de la colegi din țară că, tot de ieri, Grupul de Comunicare Strategică a revenit la decizia de a nu se mai comunica pe județe cazurile de coronavirus, astfel că așteptăm să vedem dacă în comunicările pe care Prefectura le face astăzi se regăsesc și date referitoare la acest subiect. Din fericire, potrivit statisticilor obține de colegi, la nivelul județului nu s-a înregistrat niciun deces din cauza noului virus.
Comentarii despre acest post