Consilierul județean teleormănean, Cornel Bleajă este acuzat de agresiune sexuală în formă continuată, adică cadrul didactic se ocupa practic cu „pipăitul” și sărutatul de minore (elevele aveau vârste curpinse între 13 ani și 15 ani), în timpul orei de fizică, materie pe care o preda în școlile zilmnicene de mai bine de 20 de ani.
Deși Bleajă consideră că sărutările sale erau părintești, anchetatorii sunt de altă părere și l-au plasat direct în arestul IPJ Teleorman. La dosarul penal, care îl vizează pe alesul social-democrat există trei plângeri ale unor fete molestate de acesta, în repetate rânduri.
„Este cercetat pentru săvârșirea unui număr de trei infracțiuni de agresiune sexuală în formă continuată… Inculpatul a fost reținut pentru o perioadă de 24 de ore și a fost prezentat cu propunere de arestare preventivă, judecătorului de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Zimnicea … Cercetările continuă în vederea stabilirii împrejurărilor comiterii faptelor, inclusiv pentru identificarea posibilelor victime, persoane vătămate în această cauză”, a declarat pentru explozivnews24.ro, purtătorul de cuvânt al Parchetului Zimnicea, procurorul Florentina Iordache.
Cine este Cornel Bleajă și cum s-a remarcat public?
Opinia publică din Teleorman i-a auzit numele acestuia în campaniile electorale sau când se striga prezența în ședințele de Consiliu Județean, pentru că este ales pe listele PSD, în forul decizional județean, încă din anul 2008. Era la al patrulea mandat de consilier, însă nu s-a remarcat cu inițiative legislative care să ajute și să dezvolte județul, ci avea alte preocupări nesănătoase, pare-se. Ba, mai mult, în anul 2014, Organizația Partidului Social Democrat îl premiază pe Bleajă pentru dăruirea și munca depusă (nu prea știm care) și îl votează vicepreședinte al Consiliului Județean Teleorman (la acea vreme, social democrații aveau majoritate în consiliu). Propunerea a venit atunci din partea alesului Eugen Ovidiu Vlad, evident după ce s-au purtat discuții în interiorul partidului, iar Adrian Gâdea, care era tot președintele CJ, a fost de acord.
Ulterior, nici ca vicepreședinte de CJ, profesorul zimnicean nu a arătat că are inițiative sau idei, a stat în „umbra” celor mai „mari” și a ridicat mâna așa cum i-au cerut-o cei care l-au girat pe postul respectiv. Imediat după instalare, „emotivul” dascăl, care nu mai pare atât de sensibil acum când am aflat cu ce se ocupa de fapt pe la școală, declara pentru presa locală următoarele, referindu-se la cariera didactică: „A fi cadru didactic este o activitate plăcută, de care n-o să mă las niciodată, pentru că întotdeauna mi-a fost dragă, indiferent de oportunitățile care au apărut și indiferent de rezultatele pe care le obții din punct de vedere financiar”.
Acum, la aproximativ opt ani de la această declarație, pare că lui Bleajă îi erau „mai dragi” elevele minore și nu catedra, din păcate. Dar, există o lege divină pentru toți. Ar mai fi de adăugat că printr-un comunicat de presă emis după reținerea lui Cornel Bleajă, Biroul Politic Județean al PSD Teleorman a anunțat că acesta a fost exclus din partid.
Comentarii despre acest post