Sâmbătă, de la ora 6.00 până la 12.00, câteva echipaje ale Serviciului Rutier Teleorman au desfășurat o acțiune pe drumul național 6 și pe 51, iar rezultatele sunt, cel puțin îngrijorătoare.
Poate, cel mai iresponsabil conducător auto depistat pe DN 6, între Vitănești și Văceni, a circulat cu o viteză de 213 km/oră pe un tronson unde limita era 90. Evident că, aparatele radar au surprins totul cu camerele de bord ale autospecialelor, iar bărbatul care se afla la volan a rămas fără carnet timp de patru luni.
De asemenea, pe lângă aparatele radar, polițiștii au testat cu etilotestul peste 50 de șoferi, trei dintre ei fiind sancțiuni pentru consum de băuturi alcoolice. A mai fost ridicat un certificat de înmatriculare, pentru că avea ITP-ul expirat, iar unul dintre conducătorii auto, după ce a fost surprins că a efectuat o depășire neregulamentară a rămas fără permis. Acțiunea nu a avut ca rol sancționarea conducătorilor auto, ci mai degrabă a avut caracter preventiv. S-a încercat conștientizarea riscurilor la care expun participanții la trafic, dacă nu respectă regulile de circulație. Există un singur aspect pozitiv din toată treaba asta, în intervalul de referință, nu au fost înregistrate accidente de circulație.
Comentarii despre acest post